Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvekod Jaryn » stř 25. led 2012 20:55:21

Pěkný večer všem přihlížejícím... ;)

Po dokončení městské Karosy ŠM-11 jsem se ještě tentýž den začal věnovat i její linkové sestřičce, tedy ŠL-11...

Model ve stejném měřítku jako předchozí, tedy 1:43, je též dílem pana Michala Antonického a vydavatelství Mega Graphic...

Obrázek Obrázek

Zde ještě náhled na originál a připravené podlepené díly podvozku a karoserie...(jinak 1mm karton na kterém jsou žebra a desky podvozku byl posledním kusem co mi doba zbyl a díly se mi na něj povedlo takto vměstnat, víc jsem neměl ni kousek :D )
Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem tradičně sestavou podvozku...
Obrázek Obrázek

Dále jsem poslepoval podlepená žebra a výztuhy...
Obrázek Obrázek

A práce se přesunuli k plášti karoserie...zde jsem narazil na problém, jehož původce si netroufnu určit. Při dolepování plastických dílů. Při pokusu přilepit nejdelší, dvoudílnou, lištu na levý bok se mi jí jaksi stále kousek nedostávalo...
Obrázek Obrázek

Ač na obou koncích je lišta zarovnána jak má být...
Obrázek Obrázek

Jelikož konce lišt jsou tiskem opatřeny jakýmsi osazením, či zakončením, usadil jsem kraje na svá místa, lišty dolepil směrem ke středu karoserie a chybějící část se rozhodl doplnit...Několik milimetrů lišty jsem vypreparoval z pláště autobusu a chybějící část vyplnil kouskem čistého papíru z modelu...po zaretušování a dolepení patřičné lišty to nebude vůbec vidět ;)
Obrázek Obrázek

Takto získaný proužek jsem podlepil na stejnou tlouštku jako další lišty, odřízl z něj patřičný ,,klínek,, a ten vlepil do mezery mezi lištamy na levém boku...Foťák je neúprosný a mou opravu pěkně vytáhl, ve skutečnosti tolik znát není...ale je tam :roll:
Obrázek Obrázek

Jako poslední dodám malý detail lemů a dolepených drobností...
Obrázek Obrázek

No a to by bylo prozatím vše, další postup musím vytvořit, takže nashledanou příště... ;)
Jaryn
Praporčík
Praporčík

Re: Karosa ŠL-11 / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:43

Příspěvekod Jaryn » pon 20. úno 2012 7:14:11

Tak po přestávce zase pokračování a brzy snad i dokončení...oproti městské verzi (stavba za cca 10 dní) se s linkovou opravdu loudám... ;)

Ještě před odmlkou jsem dokončil kola, zde tedy v provedení instant a následně po zalití vlažným Herkulesem a důkladném zamýchání :)
Obrázek Obrázek

No a dnes jsem se opět pustil do karoserie a výsledkem jsou obě masky a přední čelo...
Obrázek Obrázek

Jinak se mi podařilo najít dvě ,,mušky,, :) Tou první je chybné označení na štítku, kde je uvedena verze ŠM-11 místo ŠL (jaká katastrofa že??? ;) ) a druhou je chybějící naznačení ohybu na dílu 49 (spodní část se má ohnout a přilepit z rubu dílu 49)...je to jen drobnost, všiml jsem si toho dokonce až na fotce, při stavbě jsem díl zpracoval automaticky jako v předešlých případech...Neberte to prosím jako nějaké rýpání, je to jen postřeh ze stavby ;) ...kdyby se všichni autoři dopouštěli pouze takto ,,závažných,, :) chyb, nemuseli bychom sem vlastně nic psát ;)
Obrázek

Ale na štítek to nejezdí :) a ohyb by sice mohl zmátnout někoho kdo lepí tento model poprvé, ale myslím že by na to záhy přišel a jak to má být se dá krásně vyčíst z návodné kresby, takže vážně jen drobnost, jinak precizní práce jako vždy...(samozřejmě myslím autorovu :) )
Jaryn
Praporčík
Praporčík

Příspěvekod Jaryn » úte 21. úno 2012 10:16:26

Tak a pokračujeme vpřed...

Přední čelo jsem vlepil do karoserie...
Obrázek Obrázek

A rovnou jsem na přední část doplnil masku a začal dolepovat drobotinu... začíná to vypadat jako autobus ;)
Obrázek Obrázek

Pokračovat budu zadní částí a uzavřením pláště... ;)
Jaryn
Praporčík
Praporčík

Příspěvekod Jaryn » čtv 23. úno 2012 8:57:38

Pěkný den, zde je slíbené pokračování... ;)

Dokončil jsem zadní čelo a vlepil jej do karoserie...
Obrázek

Pro tuto práci se mi osvědčil následující postup...sestavu čela přilepím jednou chlopní ke středové rysce a od ní následně dolepím zbytek, nejprve jednu polovinu a pak druhou (na fotkách už mám první polovinu hotovou). Od středové risky tedy dolepím střechu až k přechodu do boku (foto 2). Následně si slícuji a připojím první chlopeň spodní části čela pod oknem a poté dolepím i část vedle okna (lepím od spodu směrem k oblouku na střeše, foto 3) A pak už zbývá jen dolepit poslední dvě chlopně, opět lepím postupně, nejprve vrchní a pak spodní (foto 4)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dokončená zadní část karoserie a připravená zadní maska...
Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem přípravou posledních dílů co zbyli ve 2D podobě, takže nárazníky a 14 pásů na střechu...ty se tentokrát staly tou nejhorší částí stavby :?
Obrázek Obrázek

Podotýkám že na této fázi by nebylo nic složitého, lehce natvarovat a postupně nalepit na střechu. Jenže...Před nedávnem jsem si pořídil nové lepidlo Kores (výsuvné) na podlepování větších plochých dílů a všechny části střechy jsem jím podlepil...no a při pokusu o přilepení, kdy jsem je ke střeše lepil již normálně Herkulesem, se díly začaly na hranách i v ploše rozvrstvovat. Nebyl problém sloupnout celou plochu dílu, bez nejmenšího odporu (jako by jste stahovali ochranou vrstvu oboustranné lepenky), kdy ani na jedné straně nebylo stop po slepení :evil: Takže jsem musel opatrně dolepit odloupnutou část na část dílu která už zůstala nalepená na střeše,...a pokud se nesloupnul celý díl, posunuly se hrany na jeho konci takže místo čistě seříznuté hrany tam mám dva ,,schůdky,,...inu složitá práce to původně být neměla ale vyklubala se z ní nejhorší část stavby. Kdysi jsem si toto lepidlo (Kores Chameleon) koupil za 9 kč a nemohl jsem si jej vynachválit (podlepoval jsem jím podlaží a výztuhy u Pisy, naprosto bez problému, vše drželo a drží). Teď jsem celkem valil oči, když jsem si jej pořizoval za korun 60. No, nekupte si kvalitu. Za oněch 60 Kč dostaneme opravdu spoustu muziky, ale většinu odzpíváme sami a texty rozhodně nebudou vhodné pro děti a mladistvé...:evil:

Nicméně, podařilo se a já po celovečerním soubojí usadil všech 14 segmentů na střechu...jen se trochu obávám co to vyvede do budoucna :roll: Zde náhled na ,,schůdky,, a na osazenou karoserii...
Obrázek Obrázek

Pro oddech od té hrůzy jsem si odskočil dokončit nápravy...u zadní stačilo připravit osu a nasadit kola, u přední jsem ještě musel vyrobit táhlo řízení a celou nápravu smontovat a seřídit ;)
Obrázek Obrázek
Oproti návodu si nechávám ,,nápravnice,, v dílech zatím na sucho, na pevno je lepím až v závěru stavby pro případ, že bych potřeboval upravit polohu kol vůči karoserii...Je to taková malá pojistka proti vlastním chybám a nepřesnostem ;)

Po dokončení a zkoušce náprav jsem do karoserie zalepil desky podvozku, nápravy a téměř hotový linkáč posadil na kola...
Obrázek Obrázek

Dokončení příště ;)
Jaryn
Praporčík
Praporčík

Příspěvekod Jaryn » čtv 23. úno 2012 18:07:01

Pěkný večer...dobrá věc se podařila a po doplnění posledních detailů na karoserii se ŠL-11 může přidat ke svým sestřičkám... ;)

Zde tedy dokončený podvozek a karoserie ve fázi nastrojování...
Obrázek Obrázek

A po doplnění posledních dílků bylo hotovo. Jak vše dopadlo můžete posoudit sami... ;)
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Tak a to by bylo z této stavby vše...ještě se pokusím v blízké době pořídít lepší foto za denního světla ;)
Jaryn
Praporčík
Praporčík

Zpět na ...::: Mega Graphic :::...