Orenstein & Koppel Cn2t /Modelik/ 1:25

- ukázky staveb a postupů okolo železnice a lodí

Moderátor: Radim - PMHT

Orenstein & Koppel Cn2t /Modelik/ 1:25

Příspěvekod Zdeněk Krčmář » pát 13. dub 2012 21:07:16

Ahoj,
řekl jsem si, že je po dlouhé době načase si zase spíchnout nějakou tu recenzi na stavbu modelu, vybral jsem si tohle forko, abych ho tu krapet oživil a jelikož sem pravidelně chodím, tak i něčím přispěl.

Vybral jsem si model parní lokomotivy Orenstein & Koppel Cn2t z produkce polského vydavatelství Modelik.
Jde již o starší kousek a několik již bylo úspěšně dokončeno na jiných forech

Obrázek

Stavbu jsem začal rámem mašinky, vše šlo v pohodě, než jsem narazil na nýtky a rouby, zde se stavba krapet zadrhla, něž jsem vše onýtoval 8-)
Obrázek Obrázek Obrázek

Poté jsme se pustil do koleček, je jich celkem 6. jelikož jsme si nezakoupil laserem pálené, musel jsem vše dělat ručně, ale nelituji, během 1 dne jsem je všechny ani nevím jak "sfoukl"
Obrázek Obrázek

A nakonec opět trocha toho "šroubování" šroubků
Obrázek
:arrow: šroubly jsou z produkce polského výrobce DrafModel
:arrow: vlevo již zaretušované hlavičky, vpravo nikoli

Tolik prozatím vše...
Zdeněk Krčmář
Rotný
Rotný
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned 19. úno 2012 10:19:02

Re: Orenstein & Koppel Cn2t /Modelik/ 1:25

Příspěvekod Zdeněk Krčmář » pon 09. črc 2012 9:40:24

Po dlouhé době zapříčiněnou stavbou hradu Lichnice jsem i malinko pokročil v mašince. Přes prodloužený víkend, kdy jsem dělal okolní terén a v mezidobí, zasychání modelášské hmoty, lepidla a posypů jsem osadil kola na své místo a udělal instalatérskou - rozvody brzd

Obrázek Obrázek Obrázek
Zdeněk Krčmář
Rotný
Rotný
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned 19. úno 2012 10:19:02

Re: Orenstein & Koppel Cn2t /Modelik/ 1:25

Příspěvekod Zdeněk Krčmář » stř 18. črc 2012 5:02:09

Další prací na mašince byly hejblátka ( ojnice), tahle práce mě opravdu bavila, snad jen krom vyřezávání jednotlivých dílů z kartonu 1mm a 0,5mm
Obrázek Obrázek Obrázek

Mno a začal jsem práce na kotli
Obrázek Obrázek
Zdeněk Krčmář
Rotný
Rotný
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned 19. úno 2012 10:19:02

Re: Orenstein & Koppel Cn2t /Modelik/ 1:25

Příspěvekod Zdeněk Krčmář » pon 23. črc 2012 6:27:17

Další prací na mašince bylo spojení kotle s podvozkem, dale pak instalalace svodů zapískování a další drateničina
Obrázek Obrázek Obrázek

U kabiny strojvedoucího doporučuji, pokud budete nýtovat mašinku, na spodek nádrží na vodu již nýtky přilepit před spojením kabiny s celkem. Nýtky by se Vám pak těžce lepily
Obrázek Obrázek

Poté sem již mohl stanoviště strojvedoucího přilepit k celku
Obrázek Obrázek Obrázek

Chyby modelu:
z předešlých recenzí od kolegů jsem věděl předem o drobných chybkách a tak jsem již dopředu přemýšlel o jejich co nejlepším zamaskováním
1. chybou je podlaha která nedosedá přímo ke kotli, vznikla mi škvíra cca 3mm, vyřešil jsem to přilepním "protiskluzového laserem paleného plechu který jsem kdysi dostal od Zdendy Smaženky
Zespodu mašinky, jsem nalepil poté karton natřený černou barvou jako spodek kabiny samotný
Obrázek

2. chybou je propojení nádfrží na vodu, bohužel jsem nemohl trubku umístit dle návodu, jelikož mi uprostřed mašinky zavazí výpusť na popel.
Buď jsem mohl trubku zůžit, nebo ji přilepit o kousek vedle a bývalé místo pro přilepení trubky nějak zamaskovat. Zamaskoval jsem ji kolečkem z černého kartonu znázorňující výpusť nádrží.
Obrázek

Tolik prozatím vše, doufám, že nyní mám již všechny chybky stavebnice za sebou a můžu se pustit do stavby ineriéru strojvedoucího
Zdeněk Krčmář
Rotný
Rotný
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned 19. úno 2012 10:19:02

Re: Orenstein & Koppel Cn2t /Modelik/ 1:25

Příspěvekod Zdeněk Krčmář » čtv 02. srp 2012 6:00:52

Stanoviště strojvedoucího, tuhle část jsem si opravdu vychutnal a mohl do modelu zabudovat i nějaké své dopňky v podobě hadry, lopaty na uhlí a na přístrojovou desku jsem dal o 1 kohoutek navíc, aby nebyl tak "prázdný", rád si vždy na modelech co stavím něco doupravím a doplním svými výrobky :)
Obrázek Obrázek Obrázek

Do zásobníku na uhlí jsem nasypal modelové uhlí, které jsem zakoupil v potřebách pro železniční modeláře, myslím že to mašinku hodně oživilo než kdyby byl prázdný.
Obrázek
... část uhlí "propadá" i do stanoviště stojvedoucího 8-)

Nyní přijde na řadu zastřešení stanoviště a poté se vrhnu na kompletní onýtování, což bude zdlouhavá operace
Zdeněk Krčmář
Rotný
Rotný
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned 19. úno 2012 10:19:02

Re: Orenstein & Koppel Cn2t /Modelik/ 1:25

Příspěvekod Radim - PMHT » ned 05. srp 2012 7:19:56

Moc pěkný, sleduji
Nejlepší model je ten dokončený....
Radim - PMHT
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 335
Registrován: ned 21. lis 2010 8:12:22

Re: Orenstein & Koppel Cn2t /Modelik/ 1:25

Příspěvekod Zdeněk Krčmář » pon 06. srp 2012 5:16:23

Děkuji :)
*****************************
O víkendu příšlo na řadu již zmińované nýtování, opravdu jde o mravenčí práci, naštěstí to na mašince není tak strašné s počtem nýtků popř. šroubů (šrouby používám laserem pálené od polského vydavatelství DrafModel)
Nakonec jsem mašinku zastřešil 8-)
Obrázek Obrázek

Tímto by se dalo říci, že hrubá stavba je hotova. Následovat budou doplňky a hlavně nějaká podložka s kolejí ale o tom až zase příště :P
Zdeněk Krčmář
Rotný
Rotný
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned 19. úno 2012 10:19:02

Re: Orenstein & Koppel Cn2t /Modelik/ 1:25

Příspěvekod Zdeněk Krčmář » pon 13. srp 2012 5:22:25

V průběhu nýtování mašinky jsem započal práce také na podložce s kolejnicí. Aby mašinka již mohla celou plochou dosednout na nějakou podložku a nestála jen na 1mm obručích kola.
Na připravenou dřevěnou podložku jsem přilepil po celé délce karton od krabice, zajistil hřebíčky, ptoti možnému budoucímu odlepení a hlavně vymodeloval budoucí násep tím, že oba kraje jsem přimáčknul a zalepil ke dřevěné podložce.
Železniční pražce jsou ze 2mm kartonu natřeného vodovkou, poté následovala patina křídámi
Obrázek Obrázek

Zaštěrkování jsem sehnal v potřebách pro železniční modeláře, jedná se o štěrk pro železnici "O"

Co se samotných kolejnic týče, ty jsem kdysi stáhl u polských kolegů, kde byly nějaký čas free, musím říci že mi tohle opravdu pomohlo již u mé 1. mašinky a já nemusel složitě vymýšlet kolejnice.
Obrázek Obrázek

Jako malý detail jsem ještě znázornil spoj mezi dvěmi kolejnicemi, je to takový drobný doplńek pro oživení...
Pak už jen následovalo zatravnění drobnými rostlinkami ke zkrášlení náspu

A na závěr jedna fotečka s mašinkou
Obrázek
Zdeněk Krčmář
Rotný
Rotný
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned 19. úno 2012 10:19:02

Re: Orenstein & Koppel Cn2t /Modelik/ 1:25

Příspěvekod Zdeněk Krčmář » pát 04. led 2013 11:28:56

Dnes jsem dokončil mašinku
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Závěrem snad jen říci, že i když model obsahuje drobné konstrukční nedostatky, dá se bez větších obtíží lehce slepit a pokud k modelu přidáte i nějaký ten vlastní doplněk vznikne vskutku krásná mašinka...
Zdeněk Krčmář
Rotný
Rotný
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned 19. úno 2012 10:19:02


Zpět na ...::: Železnice a lodě :::...

  • Kdo je online

    Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron